Bosna i Hercegovina

Konaković: “Bolje ćemo voditi ovu državu od Bakira Izetbegovića

Predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković u intervju za “Avaz” govorio je, između ostalog, o ovogodišnjim lokalnim izborima, budućem mandaturu za sastav nove Vlade Kantona Sarajevu, planovima u glavnom gradu BiH, ideološkim pogledima, optužbama za antisemitizam i homofobiju, svojim odnosima sa Muamerom Zukorlićem i Muhamedom Čengićem, te ambicijama za izbore 2022.

Na ovogodišnjim izborima, prije svega u Kantonu Sarajevo, svjedočili smo s jedne strane dobrom rezultatu NiP i “četvorke”, a s druge svojevrsnom potopu SDA i njenih sjedećih načelnika. Zbog čega?

SDA je najodgovornija za stranje u državi. Ono što smo uradili kao “šestorka” je bio neki traćak nade za ljude u BiH, jer je pristup vlasti bio drugačiji i u tome je svih šest partnera ravnopravno učestvovalo. Kad je SDA krenula, koristeći neke druge metode, u preslagivanje te Vlade, mi smo odbili i njihove prijetnje i njihove ponude. S druge strane, mislim da je NiP unio na političku scenu u BiH jedan novi model ponašanja, prepoznati smo kao najglasniji borci protiv korupcije, možda i najefikasniji, ali svakako najglasniji, i imali smo taj presedan imenovanja ljudi koji nisu članovi stranke.  Ali treba biti oprezan. Čitao sam tekst Esada Durakovića koji je rekao „nije vama narod dao povjerenje samo zato što ste dobri, nego zato što su ovi tamo mnogo loši“. To je nešto što nas treba držati budnim, a možda je to i glavna stvar za našu pobjedu, jer su toliko loši bili SDA kadrovi, sve te afere, sva negiranja afera, posebno oko Asima i Novalića… Vjerujem da je to razlog njihovog krahiranja na zadnjim izborima.

Kažete da ste imali ponude od SDA da s njima praviti prekompozicije vlasti. O kakvoj vrsti ponuda je riječ?

SDA je još nakon Općih izbora 2018., kada smo mi ostvarili dobar rezultat i osvojili 6 mandata u Skupštini KS, krenula s pričom o pruženim rukama, a mogli smo tada samo sa SDA napraviti vlast. Odbili smo da s njima formiramo vlas i ušli smo u projekat “šestorke”. Zatim su u okviru “šestorke” lobirali za ruke i glasove, mislim da smo mi bili prvi koje su kontaktirali članovi SDA, pa i neki posrednici koji su nas ubjeđivali da trebamo ulaziti u tu koaliciju u ime navodnog jedinstva Bošnjaka. No, ja ne vjerujem u jedinstvo Bošnjaka zasnovano na koruptivnim aferama. Mi se protiv toga borimo. Odbili smo pokušaje da se NiP izvuče iz „šestorke, i uvuče u neku novu koaliciju. Evo sada ću ovo prvi put javno reći: nuđeno nam je da budemo dio državne i federalne vlasti, pa čak i da imamo premijer u KS, a naravno, SDA većinu. Mi na to nismo ni pomišljali.

Da li ste te ponude dobijali od Bakira Izetbegovića?

Ne.

Komunicirati li s predsjednikom SDA? 

Ja s Izetbegovićem nemam kontakt otkad sam izašao iz SDA. Samo smo se jednom od tada sreli, rukovali smo se, pozdravili i to je naš jedini kontakt. Kontakirali su nas članovi SDA, neki pri samom vrhu, ali ne bih da ih imenujem.

Ali pored tog uobičajenog lobiranja, bilo je tu i drugih, manje časnih metoda.

Kakvih?

Pa evo, recimo samo da sam dobio četrnaest krivičnih prijava protiv sebe otkad sam izašao iz SDA, ali naravno, nisu uspjeli formirati niti jedan predmet, jer su to samo jeftini pokušaji podmetanja, laži i pritisaka. Mi smo odoljeli tome.

Ko će biti novi mandatar za sastav Vlade KS? Do sada se spominjalo nekoliko imena: Sanela Pašić, Lejla Brčić, Edin Forto ponovo…

Nekoliko imena je u opticaju, i kandidati koje ste vi naveli su u opticaju. Sagledat ćemo sve prijedloge svih stranaka, NiP će imati svoj, analizirat ćemo mjere koje namjeravamo provesti, što je nama prioritet i onda će stranke “četvorke”, zajedno s nezavisnim zastupnicima, odlučiti ko je najadekvatniji kandidat za provođenje tih mjera.

Dakle, vi niste za to da Forto ponovo bude premijer?

Ne radi se o tome. Edin Forto je dosta dobro radio svoj posao. Forto je dobar menadžer koji je procese vodio na njemu tipičan način, on nije neko ko se nameće, on je jedna energija koja je vidljiva, ali možda nije dovoljno ispromovisana. I nismo zaista imali nikakve zamjerke na njegov rad. Ali, neki politički bonton daje za pravo Narodu i pravdu kao trenutno najjačoj stranci u Skupštini KS da ona bude ta koja će predložiti premijera. Novi premijer će izvjesno biti kandidat kojeg ćemo predložiti ili mi ili Naša stranka.

Jesu li tačne informacije da će jedan od ministara u novoj Vladi KS biti i Damir Nikšić, koji je trenutno nezavisni zastupnik?

Ja, koliko znam, neće, osim ako Damir nije odlučio drugačije. Za većinu to ne bi bio problem, ali nije on izrazio nikakav afinitet prema tome.

Novu Vladu KS formirate bez SBB-a i DF-a, a iako ste  istupanjem gosođe Admele Hodžić iz Kluba SDA dobili nešto stabilniju većinu, to je ipak i  dalje krhka većina, koja sada zavisi od nezavisnih zastupnika? 

Nakon izbora, iz SBB-a i DF-a vidim vrlo korektne poruke i ne mislim da će njihovo opoziciono djelovanje biti nekorektno prema novoj vladi. Mi ćemo zagovarati dobar odnos s opozicijom i očekujemo da SBB i DF igraju konstruktivnu ulogu prema nama i, naravno, iz opozicije podržavaju sva ona kvalitetna rješenja i poteze Vlade, kao što su činili i kad su bili dio šestorke. Ne mislim da su ni DF ni SBB problem u tom pogledu, trenutno se jedino ova razjarena SDA ne uklapa u te vrste zajedničkog interesa.

Ovo je Vaša treća sreća u KS. Bili ste premijer, predsjednik Skupštine, a sada imate načelnike i većinu u nekoliko sarajevskih općina. Šta će biti Vaš primarni fokus u Sarajevu?

Najveći problemi ovog društva su stega realnog sektora i nameti koji su nadrealni, odnosno nerazumijevanje potreba realnog sektora. Ti nameti se moraju smanjiti i na taj način rasteretiti realni sektor, a da se na taj način poveća plaća ljudima u realnom sektoru i da se poveća u konačnici potrošnja kao glavni ekonomski efekt. Dva glavna neprijatelja države u ovom trenutku su korupcija, postoji mnoštvo mehanizama kako se protiv toga možemo boriti, samo je potrebno hrabrosti, i drugi problem su nekompetentni kadrovi na čelu institucija. Radit ćemo sve transparentno, ne idealno, ali priznavat ćemo greške i budite sigurni da ćemo odstranjivati kadrove koji ne budu radili kako treba.

Kako tumačite činjenicu da SDA širom BiH najteže udarce trpi upravo od svojih bivših udarnih kadrova, a ne od ljevice i neke ideološki potpuno suprotne opcije? Dovoljno je spomenuti samo Kasumovića u Zenici, Hadžibajrića u Starom Gradu, pa i Vas kao lidera NiP-a i Vaše kadrove…

Mi jesmo, kao što je Bakir Izetbegović rekao, učili školu u SDA. Ali ja imam kontrateze za to. Evo, pogledajte strukturu NiP-a u Sarajevu. Mi smo pobjednici u četiri gradske općine. Imamo ”najmultietničkiji” sastav vijećnika od svih stranaka. Mi imamo najviše nebošnjaka izabranih u vijeća, što se u SDA rijetko dešava. Imamo najveći broj žena u vijećima. Samo uzmite te parametre i oni će vam pokazati svijest naših glasača, koliko god da iz SDA tvrde da smo mi samo neka druga verzija SDA.

A da li je ta “škola” ono što Vas razlikuje od ljevice, pa zahvaljujući njoj bolje poznajete sistem i u stanju ste, u tom sistemu, da upravo Vi budete ti koji se nameću kao najjači oponent SDA? Ili je možda ipak u pitanju sistem vrijednosti, da većina stanovnika naginje više desnom nego lijevom centru?

Pa nešto zasigurno ima i do demografije. Dok god su vrući, vreli napadi s istoka i zapada na Bošnjake, postoji ta doza straha zbog čega su ljudi možda skloniji desnom nego lijevom centru, ali mi smo ponudili neko novo, bolje, modernije rješenje, i govorimo kako, ne Bošnjaci, nego Bosanci i Hercegovini, se trebaju samoorganizirati i uništiti unutar svojih redova korupciju, postaviti najbolje kadrove i to nam je najbolji alat za borbu protiv destruktivne politike Čovića i Dodika.

A možda zaista poznajemo bolje slabosti SDA. Možda smo najbolje odgovorili na sistem kontrole izbornog procesa. Vidjeli ste kako je vojska naših članova i aktivista odgovorila na pokušaje krađe izbora koje su se desile i ove godine, ali u mnogo manjem obimu nego prije. Zato je bilo recimo i mnogo manje nevažećih listića.

Kažete, krađe su ipak desile. Gdje konkretno?

Pa uzmite samo Novi Grad gdje je Semir Efendić napravio 2.000 nevažećih listića za načelnika. Taj brutalni napad na izborni proces od strane SDA trajao je i ove godine….

Da li Vi meni sada indirektno priznajete da ste kao član SDA bili svjesni izbornih krađa i mehanizama kako se one provode?

Pa, mi definitivno imamo znanja i spoznaje o tome kakvi su i koje metode koriste. Tome smo se adekvatno suprotstavili na ovim izborima. Ali te radnje su jedan od razloga i zašto sam napustio tu stranku.

No ipak, Vi ne krijete da ste čovjek konzervativnih nazora. Bojite li se da bi Vas to, u doglednoj budućnosti, moglo dovesti u sukob s Vašim partnerima iz SDP-a i NS-a. Već smo imali primjere tih sukoba na slučajevima poput Mustafe Busuladžića, Parade ponosa…?

Mi se ideološki razlikujemo u „četvorki“, to je činjenica. Ali mi funkcionišemo, prevazišli smo te stvari. Dajte da riješimo problem korupcije, nestručnih kadrova, lošeg zdravstva, lošeg obrazovanja, PISA testovi i katastrofalni rezultati naših učenika su nam valjda bili dovoljan signal, neadekvatne infrastrukture, nepravde u društvu, da stvorimo jednake šanse, to nam je valjda neki zajednički interes. Kad dođemo u situacijiu da nam prosječna plata bude 600, 700 eura, imat ćemo se kad baviti ideološkim pitanjima. Ja u te stvari čak više neću ni da ulazim, evo, kada su konkretno imena ulica u Sarajevu u pitanju, ja ću taj posao potpuno prepustiti struci.

Kako komentirate ocjene koje se mogu čuti da se u društvu dešava svojevrsno utapanje ljevice – DF-a od SDA, a SDP-a i NS-a od NiP-a – i da su glasači sad zapravo došli u poziciju da biraju između dvije nijanse zelene?

Te optužbe mislim da ne stoje. Pa ako pogledate samo rezultate izbora vidjet ćete da je NiP nesumnjivo uzeo dosta glasova od SDA, dok smo tamo gdje je SDP jak, poput Tuzlanskog kantona, mi prošli nešto lošije. Mislim da NiP s jedne, i NS i SDP s druge strane, ne konkurišu jedni drugima po pitanju glasača. Imamo nešto drugačiju strukturu glasača, ali ujedinjeni smo u zajedničkom cilju. Nama je stalo da naši partneri budu jači i da zajedno što snažniji dočekamo izbore 2022. No generalno je veći glasački potencijal blago desnih stranaka.

Govorite da ste stranka centra otvorena za sve, no, na Vaš račun se sve vrijeme mogu čuti optužbe da ste zapravo radikalna struja SDA. Optužuje Vas se za antisemitizam, homofobiju, a te optužbe su čak ušle i u zvanični izvještaj State Departmenta. Kako to komentirate?

To su izmišljotine, to ću potpuno otvoreno reći, Demokratske fronte, u prvom redu Reufa Bajrovića, Željka Komšića i Građanskog saveza. Ali evo, neka saberu svoje glasove pa će im biti jasno kakav je efekat tih laži. Ali me s druge strane SDA optužuje da sam nekakav izdajnik, da ćemo Konaković i ja da zabranimo muslimanima u Sarajevu da klanjaju, da ćemo ukinuti vjeronauku i slične gluposti. Optuživali su me jer sam obnovio i pravoslavnu kapelu. To je istina, ja sam dao novac da se renovira objekat u kojem se pravoslavci mole Bogu i ponosan sam na to i opet bih to uradio.

Jesu li Vas američki zvaničnici Metju Palmer i ambasador Erik Nelson tokom nedavnog sastanka pitali za optužbe za antisemitizam i homofobiju?

Jesu, i reći ću Vam ono što sam i njima: ja nikada neću dozvoliti da ijedan građanin BiH po bilo kom osnovu bude diskriminiran i osjeća se ugroženo, ali sam protiv javne promocije seksualnosti. Što se tiče antisemitizam, to su potpune laži bez ikakvog utemeljenja. I njima je to također bilo jasno.

No ipak, koliko ste dali motiva ovim prvim optužbama. Vi ne krijete bliskost s bivšim muftijom a današnjim zastupnikom u Narodnoj skupštini Srbije Muamerom Zukorlićem, važite za osobu blisku Hasanu Čengiću…

Nikad u životu niti jedan minut nisam razgovarao o politici s Hasanom Čengićem. On nema apsolutno nikakve veze s Narodom i pravdom, to su potpuno besmislene optužbe. Zukorlića kao politiačara u Srbiji jako cijenim. Šokirao sam se činjenicom da legitimnog kandidata za reis-ul-ulemu Islamske zajednice u BiH tako brutalno napada Komšić i da javnost šuti. Dakle, on može proći sve procedure IZ-a potrebne za kandidaturu, i onda doživi takve brutalne napade, a vjerski krugovi šute. To me je šokiralo. Sa Zukorlićem se u nekoliko stvari slažem, poput povezivanja BiH i Sandžaka, izgradnje autoputa, ali ne slažem se npr. u podršci Dritanu Abazoviću. I to su mi pokušavali spočitavati, da sam učestvovao u rušenju Mile Đukanovića.  A nisam bio ni za Zukorlića kao reisa, da sam mogao glasati, glasao bih za Kavazovića. To ne mijenja činjenicu da sa Zukorlićem imam korektne odnose, ali on apsolutno nikako ne utječe na političku profilaciju Naroda i pravde.

Ali zašto ste onda 60.000 KM novca građana Sarajeva dali za Bošnjačku akademiju nauka i umjetnosti na čijem je čelu Zukorlić?

Dao sam i za Preporod, i za Napredak, i za Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca, tražeći opciju da se skupi kritična masa intelektualaca koja će biti korektor svima koji se bave politikom. Ali spočitava mi se samo Zukorlić.

Kakvi su Vaši politički planovi za 2022.? Mnogi su skloni tvrdnji da Vi nemate potrebno iskustvo za visoku politiku?

Pa, sa 66.000 glasova na zadnjim izborima, trenutno smo treća stranka u FBiH, a izašli smo samo u 41. općini na izbore. Trenutno se ne bavimo temama za koje nemamo domet, jer još nemamo zastupnike na državnom nivou…

No dobro, zašto bi Vam onda neko dao povjerenje za državni nivo vlasti ako kažete da se ne bavite tim temama?

Mi se bavimo onim što je za SDA najsvetije: vraćamo prava narodu, a oduzimamo utjecaj strankama. A Izetbegoviću je trenutno stranka važnija od naroda. Da se bave sobom koliko se bave nama, da se bave Dodikom koliko se bave nama, mnogo bi lakše u ovoj zemlji bilo.

Moram priznati da me niste uvjerili s ovim odgovorom.

Pa evo, je li mislite da oni koji su dali Dodiku četiri ruke u Domu naroda BiH, koji su Čovića ojačali do te mjere da on ne zna ni kako da konzumira toliku količinu vlasti, koji su mu potpuno prepustili finansije, koji su Vijeće ministara ostavili na dva bošnjačka ministra i jednom trećinom ministra u odbrani, da oni mogu nama govoriti kako nismo spremni za bavljenje državnim temama i državnom politikom. Itekako ćemo biti spremni, ali oni će to osjetiti za dvije godine, jer ćemo za dvije godine imati preko stotinu povjereništava i mnogo ćemo bolje voditi ovu državu nego što to radi Bakir Izetbegović koji u svom mandatu nije napravio ni jednu olovku kao novu vrijednost BiH, dok je u mandatu Sulejmana Tihića, recimo, osnovano šezdeset novih institucija BiH, da ne govorim o doprinosu Alije Izetbegovića zahvaljujući kojem je ova zemlja opstala i preživjela.

No, dobro, kako se vi planirate, nositi s Dodikom?

Pa za razliku od SDA koja se s njim dovikuje i prepire poput kakvih „tetki“, a on uvijek može snažnije od njih da se dovikuje, mi ćemo Dodika da pobijedimo u oblasti ekonomije, zdravstva, obrazovanja, kreirajući jedno zdravo i jako društvo, a to će biti poraz i Dodikove i Čovićeve politike.

Kako ćete doći do te pobjede, u politikama obrazovanju, ekonomiji…?

Moramo smanjiti namete privredi, ali uporedo povećati cijenu rada i onu najnižu i prosječnu. To je prvo što ćemo uraditi. Druga stvar je ubijanje sive zone i korupcije. Te famzone Budnje i tajkuni uskoro će morati početi plaćati svoje obaveze, i to ćete ubrzo vidjeti u Kantonu Sarajevo. To će u budžetu ostaviti milione maraka koje će se koristiti za druge svrhe, pomoć privredi, zapošljavanju, start-upima, itd… Promijenit ćemo obrazovni sistem, educirani kadrovi će početi voditi naše obrazovanje, u zdravstvu ćemo 13 ili 14 ustanova upakovati u tri ili četiri funkcionalne, imat ćete jasan put pacijenata da se ne dešava ono što se dešava danas, suprotstavit ćemo se farmaceutskom lobiju… Nažalost, nema prostora da Vam predstavim sve planove koje imamo, ali vidjet ćete uskoro: prvi put kada neki investitor bude tražio od Nermina Muzura građevinsku dozvolu, sastat će se s njim, odnijet će mu neki mali poklon, popit će s njim kaficu i dat će mu je bez korupcije.

Prikaži više

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button